Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - simptomi, dijagnoza, načini lečenja i vakcine. Saveti za prevenciju i borbu protiv ovog problema.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest može izazvati veliku zabrinutost zbog svoje upornosti i mogućih komplikacija. U ovom članku ćemo detaljno obraditi simptome, načine dijagnostike, lečenja i prevencije kondiloma.
Šta su kondilomi?
Kondilomi su izrasline na koži i sluzokoži genitalnog područja koje nastaju usled infekcije HPV virusom. Postoji više od 80 različitih tipova HPV virusa, a samo neki od njih uzrokuju pojavu genitalnih bradavica. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, koji obično ne izazivaju rak, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do ozbiljnijih promena.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnom području. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, malim i velikim usnama, dok se kod muškaraca češće vide na penisu, prepucijumu ili otvoru uretre. Izgledaju kao mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često sa karfiolastom površinom, beličaste ili ružičaste boje.
U početku su mali, ali vremenom mogu narasti i postati vrlo uočljivi. Može doći do sekundarne infekcije, maceracije i krvavljenja, praćeno specifičnim mirisom. Važno je napomenuti da kondilomi mogu dugo ostati neprimećeni, posebno ako se nalaze u dubini vagine ili anusa.
Načini prenošenja
HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja. U retkim slučajevima moguće je širenje virusa sopstvenim rukama sa inficiranih na neinficirana mesta na telu.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Često je potrebno uzeti uzorak tkiva na analizu. Važno je naglasiti da se HPV virus ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Postoji nekoliko metoda:
1. Krioterapija (tečni azot)
Ova metoda podrazumeva zamrzavanje bradavica tečnim azotom. Postupak se ponavlja na svaka 3-4 dana do potpunog nestanka bradavica. Krioterapija je relativno bezbolna i efikasna za manje promene.
2. Laserska terapija
Laser je posebno efikasan za lečenje unutrašnjih kondiloma u vagini ili rektumu. Ova metoda omogućava precizno uklanjanje promena uz minimalno oštećenje okolnog tkiva.
3. Hirurško uklanjanje
Za veće i upornije kondilome može biti potrebna hirurška intervencija. Ova metoda se često koristi kada druge terapije nisu dale željene rezultate.
4. Lekovi za lokalnu primenu
Postoje razni preparati za lokalnu primenu kao što su podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina i 5-fluorouracil kreme. Ovi lekovi mogu biti efikasni, ali često zahtevaju duže vreme lečenja.
Vakcine protiv HPV
U poslednje vreme sve veću pažnju privlače vakcine protiv HPV virusa. Postoje dve glavne vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa koji mogu dovesti do raka grlića materice. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama u dobi od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze tokom šest meseci.
Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, one mogu sprečiti infekciju novim tipovima virusa. Važno je naglasiti da vakcinacija ne zamenjuje redovne ginekološke preglede i preventivne preglede.
Saveti za pacijente
Ukoliko primetite bilo kakve promene u genitalnom području, obavezno se obratite lekaru. Važno je potražiti drugo mišljenje ako imate sumnje u postavljenu dijagnozu. Tokom lečenja preporučuje se apstinencija od seksualnih kontakata kako bi se izbeglo širenje virusa.
Kondilomi mogu biti izazov za fizičko i psihičko zdravlje, ali uz pravilnu dijagnozu i adekvatno lečenje, većina pacijenata uspeva da kontroliše simptome i smanji rizik od recidiva.
Zaključak
Kondilomi su čest problem uzrokovan HPV virusom. Iako su u većini slučajeva bezopasni, mogu izazvati veliku nelagodu i psihički stres. Pravilna dijagnoza i adekvatno lečenje su ključni za rešavanje ovog problema. Vakcinacija i redovni pregledi predstavljaju najbolji način prevencije od ozbiljnijih posledica HPV infekcije.